Neplánovaný vrh –  „A“ Aeghyra – nehoda

 narodili se 27.6 –  3 kluci a 4 holky.

 

Árstíðir Aeghyra
dwarf postižený umřel 14.7.2021

 

 

.
.
.
.
.


Arnbjorn Magnusson Aeghyra – Kounice u Brna
dm N/A  dwarf N/A

 

 

:
:
:
.
.
.
.
.
.


Aria Roya Aeghyra – Beroun
dm A/A  ( postižená na DM  bude kastrovaná ve věku 2 let)  dwarf N/A

.
.
.
.
.

.
.

.
..
.


Apex Predator of Laramidia Aeghyra – Most
dm N/A  dwarf N/A

 

 

.

.
.
.
.
.
:
.
.


Alduin Fenrir Aeghyra – Brno
dm N/A  dwarf N/A

 

 

 

 

 

 

 

.
.
.


Aegwynn Drina Aeghyra – Brno
DM N/N dwarf N/A

 

 

 

 

 

 

.
.


Aerin Yuki Aeghyra – Trutnov

DM N/N dwarf N/A

 

 

 

 

 

 

 

 V první řadě na úvod a to nejdůležitější:
Se situaci nesouhlasím, nejsem zastánce produkce nemocných štěňat. Bohužel se stalo, vrh je po mém odchovu a proto si nebudu hrát na pokrytce. A veřejně se distancovat. Otcem vrhu je můj odchov a protože jsem člověk, který oproti většině vše klidně zveřejní. najdete zde i tuto situaci. 

Nehoda se stala 27.4.2021 a ten samý den se to klubu hlásilo, jak nařizuje řád a jak bylo správné. Odkaz na Zápis z koresp. schůze CHK 27. 4. – 7. 5. 2021

Tím moje vyjádření k situaci končí a více se nemíním vyjadřovat.

Chovatelská stanice FCI Aeghyra – majitelka Girči

 

Oba rodiče jsou přenašeči dwarfismu a degenerativní myelopatie (článek s fotkami a videem psa s DM), takže tento vrh má zdravotní rizika. Bude se v prvním týdnu odebírat krev a posílat do Genomie na testy. Nemocná štěňata budou veterinářem humánně utracena.

Vrh dostane PP.

Jedinci postižení DM nebudou moct být uchovněni, budou určeni na parťáky a společníky, s tím, že nemoc může nebo nemusí  kolem 8 až 10 roku života propuknout.

Všechny štěňata půjdou do nových domovů s výbavou a chovatelským servisem 2 chovatelských stanic.

Vrh půjde za náklady ( na štěně – 1000kč pokuta klubu, 3500kč genetika – dna profil, parentita, dm, dwarf,  1500kč – veterina jako čip, europas ,očkování, odčervení, odběr krve) , krmení a náklady na odchov vrhu.

U vrhu je předpokládána milá, přátelská povaha, velká žravost a snadná cvičitelnost.
Oba rodiče můžete potkat nejen na tematických focení s ČSV ( odkaz na web o focení), ale i při návštěvě feny se štěňaty.
Po rodičích čekáme líbivý exteriér, spíše tmavší barvy kožíšku. Světlé oko, krátké ucho, správný formát a nasazení a délka ocasu.
Pro tento vrh hledáme hlavně lidi, kteří chtějí životního společníka pro sport, nebo do přírody. Někoho, kdo má volné místo vedle sebe na gauči a spoustu místa ve svém srdci.

Vrh bude dostane do vínku 2 aktivní holky na pomoc – mě a Sáru (majitelku Girči).

 

Aegir Rexxar Vlčí Štěstí

Bonitace A64 D9 N11 Oh Qr Xv53.1 Xf106.3 (CZ)
DKK A(0/0)  DLK 0-0
DM: N/A Dwarf: N/A
DNA profil ANO

Girču jsem dovezla domů, když byly Thyře téměř 3 roky. Jako malá byla průtokový ohřívač vody: kudy chodila, tudy čůrala. Byla drzé, vztekací se, ale zároveň velmi sociální dítko, čůrala tedy hlavně proto, že měla paměť zlaté rybičky a během dne opakovaně vítala pořád ty samé členy domácnosti. Na procházce takhle blahem počůrala nejedny boty a cizí psí packy.

Jak rostla, krom výšky nabírala i značné sebevědomí. I mezi sourozenci měla jako první tendence zkoušet na ně praktiky, kterými ji vychovávala doma T. S věkem však k této průbojnosti postupně dorůstal i rozum a i když, být cizím psem, pořád není radno si s ní zahrávat, ve spoustě situací už si dá říct. V domácí smečce ale vždy věděla, jaké je její místo, nikdy nevyvolává konflikty, je přátelská a respektuje všechny její členy.

Její úplně největší předností je její povaha. Girča je mazlivá, zvědavá fena, co musí všechno vidět, očichat, poznat. Své klady však nedává zadarmo; jelikož se tak naučila od své mentorky T, Girčiny pravé barvy člověk pozná až když se s ní dostatečně seznámí. V ten moment je to ale největší kamarádka, která chodí spontánně líbat, je velmi kontaktní a nerespektuje osobní prostor. Miluje co největší kontakt se zbytkem smečky a její nejoblíbenější pelech je postel, kde nejčastěji zahřívá nohy, ale mnohem raději leží roztažená na zádech přes kohokoli, kdo tam omylem zrovna ležel dřív. Je to taky vilná holka a nenechá si ujít žádnou příležitost zaflirtovat si s urostlými samci stejného plemene. Obecně je to pes, co nezkazí žádnou srandu a je versatilní: zvládne týdenní roadtrip po všech čertech Evropy, ale i zůstat se mnou týden v posteli během nemoci s minimem pohybu.

Dalším kouskem její pestré osobnosti je i apex predátor. Je atletická, ladná, v pohybu lehká a velmi hbitá, rozhodně není ten typ psa, co za naháněným tvorem (ať už při lovu, nebo při hře) jen bezmyšlenkovitě běhá. Je vidět, jak u toho přemýšlí. Už od útlého věku se naučila zvládat svoje srní nohy podstatně rychleji a lépe, než to ve stejném věku uměla T. Tyto její vlastnosti, ač na první pohled fascinující, mohou být v běžném soužití s člověkem nepraktické a nežádoucí, s Girčou je tedy potřeba dávat si při procházkách pozor na zvěř a občas počítat s tím, že si denní porci jídla přilepší efektivně ulovenou myší.

Ve své podstatě je Girča jeden velký paradox – dokáže být jak tvrdá, nekompromisní fena, tak podbízivé submisivní štěňátko. Tvor pohybující se rychlostí světla, ale i ztělesnění klidu. Hlavní je, že s Girčou doma nikdy nehrozí něco, jako nuda, nebo špatná nálada.

Detailní popis její osobnosti najdete v článku Co čekat?

Narsil Yukon s Divokou krví

Bonitace: A73 C5,13 D9 Of Qr Xv 54,8 Xf 105,5 chovný I
DKK: A (0/0) DLK: 0-0
DM: N/A Dwarf: N/A
DNA profil ANO
zkoušky: zvp1 (vytrvalost na 40km)

Výstavy:
1. Prague Expo Dog, mezinárodní, 12/2019, CAJC, výborný
2. Svatomartinská výstava, krajská, 11/2019, výborný
3. Evropská výstava ČSV, 09/2019, velmi nadějný

Yukiho jsme vyfasovaly do smečky, když mu byl zhruba rok a půl. Girči se samozřejmě okamžitě líbil, protože to je přesně její typ – vysoký tmavý pes, co ji měl ze začátku i trochu na háku a o to víc jí přišel atraktivní. Jeho integrace do našeho babince proběhla až na pár drobností bez problémů a brzy se naučil, že Thyruška se nezlobí, neboť od ní dostane kvalitní čočku, a když má fakt roupy a potřebuje do někoho kousnout, Girča je připravená si hrát prakticky kdykoliv.

Povahově je velmi flegmatický a spousta věcí, hlavně záležitosti fení, jde kompletně mimo něj; nemá absolutně žádné ambice se holkám do něčeho montovat. Je to zároveň i velké, přerostlé dítě: neustále by něco kousal, překousával, trhal, všechny lidi vítá neskrývanou radostí a že se k němu zrovna někdo nechce sehnout pro pusu pro něj absolutně není problém. Má ale taky spoustu názorů, se kterými se nijak netají a jeho obvyklou dobou pro cvičení dramatických monologů bývá ráno. Člověk si s ním výživně popovídá, i když z jeho strany padají převážně stížnosti.

Dále je podezříván z narušování měření lokálních seismografů, neboť si není vědom své vlastní váhy a lehá si, jako by pan statkář shodil z ramen pytel mouky. To ovšem není jediný problém s váhou – jelikož si ji uvědomit nejspíš ani nechce, interakce s ním bývají často bolestnější, než když na vás šlápne o 20 kg lehčí Girča. Yuki tak možná vědomě, možná nevědomě, šlape nejen po lidech, ale i po holkách a pak si člověk vyslýchá další monolog nepochopení, proč právě dostal od jedné z nich výučnou.

Jestli se doma člověk nenudí s Girčou, s Yukim to platí dvojnásob. Má oproti holkám mnohem průbojnější styl co se jeho vlastních potřeb týče a řídí se pravidlem, že odpověď na každou nevyřčenou tázku je ne, takže se ptá (resp. zkouší a vyžaduje) na spoustu věcí, ne-li všechny. Je velmi hravý, vyhraje si s krabicí, hadrem, klackem, a naprosto nejatraktivnější hračka je pro něj vždycky ta, kterou má zrovna někdo jiný, i když ho po 5 minutách přestane bavit. Je, jak se mezi pejskaři říká, hodně svůj, jak názory, tak i životním tempem. Další z jeho životních mouder je, že co na něj nepočká se k němu stejně eventuálně vrátí, neboť se považuje za středobod vesmíru a tím pádem má velmi relaxované vycházkové tempo a jako kočka absolutně nespěchá do otevřených dveří; naopak se nechá ještě 2-3x pobídnout, aby teda měl pořádný důvod někam chodit.

Tuto jeho povahu, kterou mi nejedou povařil krev, vyrovnávají zároveň jeho obecně dobrácké úmysly, plyšáková povaha neskutečná výdrž a odolnost. Yuki strávil své mládí ve Finsku, kde si zvykl nejen na brutální podmínky polárního kruhu, ale získal i všeobecnou houževnatost a výdrž. Není sice nejagilnější sportovec, ale zatím co pes sprinter (jako Girča) spálí svoji energii na rychlém startu jako gepard, Yuki pracuje hlavně s vytrvalostí a dlouhodobě udržitelným tempem, a než aby svůj objekt zájmu dohnal, tak ho spíš užene. Počasí jakéhokoli druhu pro něj taky není problém – od mínusových extrémů v Laponsku po vyhřáté pláže jižní Evropy, zvládl zatím s přehledem vše, kam ho jeho páníček vytáhl. Je to pes do nepohody a hlavně neustálý zdroj zábavy, kdekoli se nachází.

Je to hodný kluk. Zatím se zdá, že rozumu moc nepobral, ale jak říká jeho chovatelka – on je hlavně krásnej.

Yukiho můžete sledovat na jeho FB stránce: