Články‎ > ‎výcvikové pomůcky‎ > ‎

ostnatý obojek

Tento obojek 100% nepatří do rukou člověka, co nemá zkušenost s výcvikem. 
Určitě není vhodný na použití na mladém zvířeti, s neucelenou výchovou a výcvikem.

O co jde:

Ostnatý obojek je kovový obojek, který má směrem dovnitř „ostny“. Nejsou to ale ostny v pravém slova smyslu, neboť jsou na konci tupě zabroušeny. Obojek vyvíjí na krk psa větší tlak než obojky kožené, či řetízkové.

Rozlišujeme dva druhy ostnatých obojků a dvě základní velikosti:

A) Obojky ostnaté s karabinou a obojky ostnaté s řetízkem, které působí tak trochu jako stahovák. Druhý typ obojku je ale nevhodný, neboť nemáte tu šanci obojkem tak dobře škubnout jako u obojku s karabinou a mnohdy se obojek s řetízkem špatně dostává psovi na krk, neboť se nedá dobře rozdělat tak, aby jím prošla hlava psa.

Pokud se vám stane, že koupíte psovi malý obojek, dají se dokoupit samostatné ostny. U příliš velkého obojku si zase můžete některé ostny vyndat a přizpůsobit tak obojek krku vašeho psa. Chce to ale trochu síly, aby se vám podařilo ostny rozdělat.

 

B) Obojky se dají koupit ve velikostech malý a velký, ale díky tomu že se ostny dají dokupovat nebo vyndávat jsou vlastně obojky univerzální velikosti  . Malý obojek je zpravidla tenčí a má menší ostny než obojek velký.

Použití obojku:

Obojek ostnatý není klasickým výcvikovým obojkem!!! Používá se na problémové psy nebo jen na odstranění určitých nežádoucích problémů – utíkání za běžci, napadání psů, koček nebo jiných zvířat apod.  Jde tedy jen o pomůcku používanou k odstranění nežádoucích jevů, ne o výcvikovou pomůcku, která se normálně používá.

Mnoho lidí říká, že ostnatý obojek je špatný, protože ostny bodají psa do krku. Tak to není! Správný ostnatý obojek má tupé ostny, které na krk psa vytváří větší tlak.

Pokud jsou ostny špičaté, nikdy takovýto obojek nepoužívejte! Svému psu byste způsobili vážná poranění.\


Pokud už se k němu uchýlíte, tak jedině pod dozorem zkušeného a rozumného výcvikáře.