I . Výběr fotoaparátu /od Helena Hubáčková

článek napsala Helena Hubáčkova http://sotis.eu

Téměř každý má dnes digitální fotoaparát a zcela logicky s ním zaznamenává různé okamžiky ze svého života. Pejskaři pak obvykle značnou aktivitu věnují fotografování svých čtyřnohých miláčků. Jelikož ráda říkávám, že fotografování se o mě dělí s kynologií :), rozhodla jsem se Vám přinést další seriálek článků s radami a tipy - tentokrát ze soudku fotografického.

Československý vlčák je bezesporu plemeno velmi fotogenické a svým vzhledem přímo vybízí k tomu, aby se jej majitelé snažili zachytit pomocí fotografického přístroje. Nemálo novopečených majitelů si dokonce svůj první fotoaparát pořídí právě kvůli tomuto psu. A obvykle jsou díky tomu postaveni před problém - jakou fototechniku vybrat?

 

Jako první bychom měli vyřešit dilema, zda chceme přístroj kompaktní nebo zrcadlovku. Prvotní rozhodnutí by nám mělo usnadnit zodpovězení následujících otázek:

 1. Je pro mě focení koníčkem, kterému se chci dál věnovat a učit se spoustu věcí z tohoto oboru? (Nebo jsem kdysi už fotil ještě na kinofilm a chci se k této zálibě vrátit?)
 2. Chci do fototechniky investovat větší částku peněz (více než 10 tis. nebo i několikanásobně více - byť třeba postupně)?
 3. Chci své fotografie dále upravovat a pracovat s nimi v počítači - mám na to trpělivost, schopnosti (nebo snahu je získat) a vybavení?
 4. Chci vysokou kvalitu fotografií, nad jejichž výslednou podobou budu mít co největší kontrolu? Chci fotit tvůrčím způsobem popřípadě akční fotografie?
 5. Chci tisknout (alespoň příležitostně) zvětšeniny fotek na formát A4 nebo větší?
 6. Nevadí mi manipulace s větším přístrojem a s poněkud vyšší váhou (cca od 3/4 kg až do např. 2 kg)?

Pokud si poctivě na většinu výše uvedených otázek odpovíte ANO, měla by pro Vás být to pravé právě digitální zrcadlovka.

 1. Chci fotit jen pro radost - nerozumím tomu a potřebuji, aby za mě fotoaparát všechno "udělal sám"?
 2. Chci (mohu) do fototechniky investovat spíše nižší částku peněz?
 3. Chci následně v počítači snímky maximálně zmenšit pro web a přidat k nim copyright, ale jinak chci, aby z fotoaparátu "lezly hotové fotky"?
 4. Fotografie budu tisknout minimálně nebo nanejvýš o velikosti A5?
 5. Chci přístroj lehký a skladný, který se dá případně i nosit v kapse?
 6. Stačí mi běžná kvalita snímků - nejsem v tomto směru žádný "hnidopich"?

Jestliže je kladná většina odpovědí na tyto otázky, pak by Vaší volbou měl být kompakt.

Zrcadlovka

Pokud se někdo rozhodne pro zrcadlovku, osobně bych doporučila výběr mezi značkami Canon a Nikon - dvěma stálicemi na tomto poli. Oba výrobci nabízejí široký sortiment jak těl, tak dalšího příslušenství (objektivy, blesky), které Vám pomohou značně rozšířit Vaše fotografické možnosti. Každopádně platí, že fotku (kromě rukou a oka fotografa ;) ) dělá hlavně objektiv! Tedy raději investujte více do kvalitního skla, než do supernejposlednějšího modelu těla. Za ideální objektiv na psy považuji rozsah 70(80)-200mm a světelnost f 2,8 - tedy objektiv hojně používaný sportovními fotografy. Já osobně s touto sestavu fotím cca 95% fotografií vlčáků.

Jste-li větší "fajnšmekři" a nejste až tak limitováni financemi, zaměřte se při výběru těla a objektivu především na rychlost a spolehlivost autofokusu - u akčních fotografií psů to rozhodně oceníte. Zanedbatelné není ani hledisko šumu použitého čipu. Jednoznačně doporučuji systém CMOS (používá Canon a v poslední době u vyšších modelů již i Nikon). 
Právě především z důvodu šumu, ale i špatné dostupnosti příslušenství, nedoporučuji příliš koukat po jiných značkách, než jsou ony dvě zmiňované (i když - co platí nes, může být zítra jinak...).

Kompakt

U kompaktů si rozhodně netroufnu doporučovat přímo značku. Mezi jednotlivými modely jednoho a toho samého výrobce mohou být tak značné rozdíly, že nějaké zobecnění preferencí opravdu použít nejde. Snad mohu jen zmínit, že osobně jsem neměla nikdy dobrou zkušenost s přístroji značky Panasonic (nevěrné přesaturované barvy a velká tendence k přeexpozici díky příliš vysokému kontrastu - ale jak říkám, byla to má osobní zkušenost a někdo jiný může být s touto značkou naprosto spokojený).

A na co se tedy zaměřit při výběru? Nesnažte se v dané cenové kategorii, která je pro Vás únosná, najít za každou cenu model, který má co nejvíce NEJ (největší rozsah zoomu, největší rozlišení, nejvíce funkcí - jako je stabilizace apod.). Zaměřte se především na kvalitu výstupu - tedy fotky.

 • rozlišení - co si budeme povídat - dnešní honba za super vysokým rozlišením není nic jiného,než marketing! Ideální rozlišení pro kompakt je cca 6 megapixelů. Překvapilo Vás to? Inu souvisí to s tím, že čip v kompaktu je malinkatý a čím větší je hustota pixelů (rozlišení), tím je větší šum, což obvykle vede k naprosté nepoužitelnosti citlivosti ISO 400 a více. Bohužel, kompakt s takovým rozlišením dnes již nekoupíte. Snažte se tedy držet alespoň hranice 10 Mpx a tu nepřekračujte (i když je pravděpodobné, že během krátké doby ani takové rozlišení již v prodeji nebude).
 • zoom - smysl má zoom pouze optický - digitální není nic jiného, než výřez, který si stejně tak můžete udělat dodatečně v PC. Ani honba za ultrazoomy nemá příliš velký smysl, protože na maximální ohniskovou vzdálenost pravděpodobně stejně neudržíte přístroj tak, abyste nezpůsobili chvěním rukou neostrost snímků. Tedy volte zlatou střední cestu. (Ovšem zcela bez zoomu se u psů také neobejdete.)
 • stabilizace - při focení psů v podstatě nemá valný význam. Jsou-li světelné podmínky tak špatné, že se stabilizace uplatní (čas závěrky je příliš dlouhý na to, abyste snímek "udrželi z ruky"), stejně se Vám pes pohne a foto bude rozmazané alespoň díky pohybu foceného objektu. Smysl by tato funkce mohla mít jedině pro někoho s opravdu "brebtavýma" rukama.
 • barevná věrnost - podle mě jeden z hodně důležitých faktorů u kompaktů. Jestliže Vám polezou z přístroje fotky s nereálnými barvami, žádné další superlativy foťáku to nezachrání. Doporučuji okouknout dostupné fotky z vybraného aparátu na webu a pak si ideálně u prodejce nafotit nějaké testovací snímky.
 • autofokus a rychlost aparátu - toto je faktor, který Vám v mnohých situacích umožní fotky vůbec pořídit - příliš pomalý autofokus a reakce přístroje jsou často příčinou toho, že absolutně nemáte šanci stihnout vyfotit to, co byste chtěli. V nevýhodě zde jednoznačně budou přístroje vysloveně kapesního typu - se zasouvacím objektivem do těla.

Zkuste si tedy podle svých finančních možností vytipovat několik modelů a od nich pak ideálně hledejte na netu výstupní fotografie, abyste si trochu udělali představu o tom, co že to z toho kterého aparátu vůbec leze. V závěru zkuste ještě u prodejce pořídit testovací snímky a hlavně si přístroj rovněž osahat včetně jeho ovládání (není nic horšího, než když Vám foťák nesedne do ruky a ovládání Vám připadá neskutečně krkolomné).

Přeji Vám šťastnou ruku při výběru :) - příště už se podíváme na samotný akt focení.