IV. Správná Expozice /od Helena Hubáčková

Správně exponovaný snímekčlánek napsala Helena Hubáčkova http://sotis.eu

Správná fotografie musí být správně exponovaná. Je to základní předpoklad kvalitního snímku. Je sice pravda, že nedokonalou expozici lze částečně napravit v editoru, ale vždy za cenu menší či větší ztráty kvality!

Bohužel silnou přeexpozici pak nepůjde napravit již vůbec - ztracenou kresbu do světel už nikdy ničím vrátit nelze. Zrovna tak výraznou podexpozici již také nespravíte - na snímku se objeví nepěkný šum, dojde ke ztrátě kresby a hlavně i ke zkreslení barev.

Československý vlčák naštěstí nepatří k expozičním "oříškům, jako například plemena černá či černobílá, tedy při troše snahy lze správně exponovaných snímků dosáhnout relativně snadno.

Přeexponovaný snímekPro ilustraci jsem Vám přichystala jeden a ten samý záběr ve třech variantách. Jako první je originál, který je správně exponovaný. Pomocí editoru jsem pak "vyrobila" přeexponovanou a podexponovanou verzi.

Na snímku přeexponovaném je názorně vidět, jak jsou světlé plochy již zcela bez kresby a okrová srst psa v popředí má ošklivý přesaturovaný odstín.

Snímek třetí ilustrující podexpozici je naopak příliš tmavý - detaily se ztrácejí ve stínech a jistě každý na první pohled uzná, že do reálného zobrazení psů to má rovněž velmi daleko.

Expoziční Korekce

A jak se v praxi vyhnout takovýmto chybám? Asi nejjednodušší způsob, jak dosáhnout přesnější expozice, je zkontrolovat živý náhled na displeji a pomocí funkce expoziční korekce snímek "ztmavit" nebo "zesvětlit".  Tuto funkci najdete obvykle pod tlačítkem EV+/- (u některých přístrojů bohužel jen v menu). Pokud bude přidávat hodnoty do plusu - snímky budou světlejší, pokud do mínusu, fotky budou tmavší (u živého náhledu navíc uvidíte, jak se expozice scény reálně mění a dá se tak tedy dosáhnout poměrně rychle uspokojivého výsledku).

Podexponovaný snímekPokud Váš přístroj nedisponuje živým náhledem, lze samozřejmě kontrolu udělat i na základě náhledu již fotky vyfocené - tedy postupovat metodou pokus omyl (obvykle na to stačí cca 3-4 testovací snímky).

Nevýhodou tohoto způsobu je, že není příliš přesný - jste odkázáni na svůj cit a kvalitu zobrazení fotky na displeji fotoaparátu. Nejhorším expozičním chybám se tak ale lze určitě poměrně snadno a hlavně opravdu rychle vyhnout.

Teprve když poladíte korekci expozice pro danou fotografovanou scénu, začněte normálně fotit. Možná Vám to bude připadat jako něco neuvěřitelně otravného a zdržujícího, ale sami časem uvidíte, že se vyplatí obětovat minutku na testovací snímky, než pak doma splakat nad zkaženými fotkami, které třeba již nebudete mít možnost nikdy nafotit.

Problém správné expozice je poměrně obsáhlý, tedy se mu budeme věnovat i v dílech dalších.