II. Použité Ohnisko A Něco O Rozlišení Snímků /od Helena Hubáčková

článek napsala Helena Hubáčková http://sotis.eu

Nikon D200, Nikkor AF-S 80-200/2,8, ohnisko 135mm, clona F/3,5, čas 1/2000s, ISO 200,  exp. korekce 0EV Pokud chceme pořídit pěkný záběr československého vlčáka, je třeba splnit několik základních podmínek:

  • správné ohnisko
  • správný úhel záběru
  • správná expozice
  • ostrost tam, kde má být
  • správná kompozice

Správně použité ohnisko (chcete-li zoom) je faktor, který zásadně ovlivní celkové vyznění snímku a v lecčems již nejde dodatečně v počítači ovlivnit.

Ohnisko

Snímek pořízený širokým ohniskem (28 mm)Jako naprosté minimum pro všechny běžné snímky psů považujte 50 mm (u zrcadlovek je objektiv s tímto ohniskem považován za základní a používá se u lidí jako portrétní), za ideál lze považovat 80 mm (toto ohnisko mají klasické portrétní objektivy) nebo raději i více. Jako maximum bych viděla cca 200 mm - delší ohnisko je již velmi náročné na pevné držení, abyste snímek nerozmazali chvěním rukou.

Ohniska kratší, než 50 mm zobrazují focený námět zkresleně (50 mm zobrazuje 1:1, tedy vše reálně, ohniska delší nám focený objekt "přibližují") - a čím kratší ohnisko bude, tím bude i větší zkreslení. Typickým projevem je například zvětšování těch tělesných partií, které jsou blízko fotografa. Focený pes pak samozřejmě působí velmi disproporčně (obrovská hlava která sedí na malinkém a k zádi se navíc ještě zmenšujícím tělě).

Pokud tedy máte fotoaparát se zoomem (je jedno, zda kompakt nebo zrcadlovku), nepoužívejte široké ohnisko (kratší, než oněch 50 mm) - to je vhodné jen na skupinové snímky nebo tam, kde potřebujete dostat do záběru i okolí (kompakty mají obvykle nekratší ohnisko 35 mm, ten druhý konec je již individuální podle modelu - foťte tedy se zoomem vysunutým minimálně na polovinu, spíš více).
 Obdobný záběr, ale pořízený ohniskem 135 mmStane-li se Vám tedy, že pejsek se při focení ocitne blízko Vás, "odzoomujte" od něj vlastníma nohama, nikoli objektivem :) V ideálním případě se snažte používat téměř nejdelší ohnisko, které máte k dispozici a raději si od foceného objektu udělejte velký odstup - bude tak i mnohem snadnější udržet pohybujícího se psa nebo psy v záběru.

Tedy shrnutí - foťte psa raději z co největší vzdálenosti a přibližte si ho pomocí zoomu. Snažte se rovněž, aby pejsek ideálně zabíral co největší plochu na snímku, aby kolem něj nebylo spousta zbytečného místa - fotíte přece svého vlčáka, ne půl parku :) (něco jiného by samozřejmě bylo, chcete-li záběr Tater s Vaším vlkem v popředí). Nadbytečný prostor okolo lze sice samozřejmě v počítači následně oříznout, pamatujte ale, že to vždy znamená ztrátu dat a pokud chcete fotku tisknout, můžete so dostat i do problému, že už Vám nebude stačit rozlišení na Vámi požadovaný formát.

Rozlišení

Využívejte maximální rozlišení a kvalitu snímku, kterou Vám poskytuje Váš fotoaparát - fotku lze zmenšit vždy, ale zvětšit ji už nikdy nepůjde bez výrazné ztráty kvality, jestliže originál je v malém rozlišení a v nízké kvalitě (se silnou kompresí). A může se Vám stát, že zrovna jedinečný záběr, který se již nebude nidky opakovat, budete mít nafocený v malém rozlišení - a už to nikdy nepůjde vrátit zpět. Dnešní ceny paměťových karet jsou natolik nízké, že šetřit na tomto místě se opravdu nevyplatí.

Uchovávejte tedy ty originály, které za to stojí, v maximálněí kvalitě, kterou ze svého aparátu dostanete. Nikdy nevíte, kdy se k těmto snímkům budete chtít vrátit a nechat si je vytiskknout. Tyto originály mějte v samostatných složkách a někde si je zálohujte - nikdy je nepřepisujte upravenými snímky!
Přeji Vám dobré světlo :