Články‎ > ‎Chov psů‎ > ‎

Vyjádření k odběru po 49 dnu

Moje osobní vyjádření k odběru štěňat po 49. dnu na situaci v klubu z 16.1.2016

Asi hned v úvodu bych ráda poznamenala, že v řádu Českomoravské kynologické unie - dále jen ČMKU - je napsáno (Řád ochrany psů ČMKU je dostupný zde):

d) minimální věk pro odběr štěňat od feny je 50 dnů.“

Na stránkách klubu je k tomu napsáno toto.

To je takové obecné shrnutí. A teď, k čemu vlastně došlo. Zápis ze zápisu kontrolní revizní komise klubu (KRK) zde 

19.1.2016 byla udána chovatelská stanice, která 16.1 dala 4 štěnda z vrhu ve věku 37 dní.“

Vyvolalo to velmi zajímavé reakce..

Chovatel se k tomu např postavil velmi zajímavě, a to tak,že se mu 3 štěnda vrátili z nových domovů zpátky do smečky.

 Takže na kontrole vrhu, klubem bylo zas  vše v nejlepším porádků a nic se nestalo.

U ČSV se tato vyhláška porušuje dlouhodobě, s tím, že čsv je částečný vlk a ničemu to neuškodí.

Štěně ČSV je opravdu v 5 týdnech napřed před ostatními plemeny, žere pevnou stravu, dobrá matka kojí třeba už jen 2x denně a celkově jsou to samostatně uvažující destruktivní jednotky hromadného ničení, přesto je porušování řádu špatně.

Nikoho nikdy nenapadlo, že tato situace je otázkou času.

Vím, že to zaujalo i dost lidí mimo okruh chovu ČSV. Jedna z nejčastějších otázek pro chovatele ČSV je, proč máte odběr v 5 týdnech.

To jsou ČSV takové šelmy? Vážně to je tak potřeba?

Odpověď je, že výjimku u FCI (mezinárodní kynologická federace) ČSV nemá dobrých 15let.

Každý, kdo měl doma vrh, ví (nebo by měl vypozorovat), že od 5 týdnů se utváří sociální chování.
Pokud štěně nemá dobrý začátek socializace na psy (tomu ho učí matka, sourozenci a případně zbytek smečky), může se to podepsat v budoucnosti na jeho přístupu k jiným psům.

Pokud chovatel dobře nesocializuje na lidi, je jedno, jestli si ho vezmete o 2 týdny později, protože ten základ se tvoří od narození.
Kvalitní socializace znamená spousty návštěv a vnějších podnětů. Umí to být pekelně náročné na nervy (ty lidské).

Pokud je matka tak nevyrovnaná, aby se musela dát štěňata pryč v 5 týdnech, než se od ní naučí to nejhorší (strach z lidí, utíkání, vrčení), neměla by být vůbec v chovu.

Vrh po kvalitních rodičích, s vyrovnanou matkou a dobrým chovatelem, nemá problém ve svém novém domově ani od 50. dne života.

Tohle je holý fakt


K situaci a přístupu chovatelů

Takže místo toho, aby zkušení a dlouholetí chovatelé souhlasili, že chovatel, který měl již 5. vrh, by měl vědět, jak je to v řádu, a přestože vědí, jak situace vznikla a kdo už to nevydržel, tak začali "veřejně" řešit, že jsem to udělala já.

Nebudu zveřejňovat jména, nebudu se snižovat na jejich úroveň. A tohle píšu vlastně jen proto, abych si ulevila.

Ke každé zájmové činnosti na světě, včetně chovu psů, prostě patří závist, pomluvy, přátelství i nepřátelství. Přeci jen jde o "konkurenční" boj. Ale člověk 99% těchto věcí prostě musí vypustit. Zanadávat si, zapálit si, či dát panáka. Nebo pomazlit své psy.

Tak se to dál neřeší. Pokud má člověk svědomí čisté, dělá to pro zvířata. Nebo pro své majitele, nic jiného mu nezbývá. Jinak by ho buď zavřeli za vraždu, nebo do Bohnic.

Přesto je dnes století internetu a sociálních sítí (víte, že Facebook je vlastně veřejný, i když nechcete?) a zákon na to myslí ve velmi zajímavém paragrafu.

Vím, že ty oheň plivající osoby to tu budou číst. Doufám, že hlavně ti, co posílají soukromé SZ s mým jménem i mým přátelům. Tak speciálně pro ně k pobavení:

§ 184 Pomluva

(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou...“

Děkuji lidem, co mě znají, co mě na situaci upozornili. Co ví jak to je a stojí za mnou. Děkuji svým úžasným majitelům, kteří jsou mi přáteli a neměnila bych je ani za nic.

Prý jsem to udělala ze závisti, ale já přeci nemám co závidět. Mám zájemce na své odchovy, mám krásné děti s výbornými povahami, jsem opravdu spokojená se svým chovem. Možná se to některým nezdá, protože mám v chovu dlouhé uši a tmavé oči. Ale to štve víc jiné, než mě :-D

Prý mi vadilo, že si jedna osůbka nevzala krvinku ode mě, ale od jiného chovatele. Neměla u mě žádnou rezervaci, a pokud někdy uvažovala nad krvinkou, tak před 2 lety u vrhu "B". Od té doby jsem nebyla chovatelem, kterého by chtěla a prostě jsem neměla vrh, nad kterým by uvažovala.

Jsem obyčejný člověk, mám své vady, jsem cholerik, nevycházím s tolika lidmi, jak by bylo dobré. Nemám žádný vzor, neuctívám žádné chovatelské bohy, mám jinou filozofii a to je asi ta věc, o kterou tu jde.

Lov na mé jméno začali lidé, kteří si vzájemně myjí ruce. Takže jim přeji hodně chovatelských úspěchů. A prosím, ignorujte mě a já budu ignorovat Vás. Chovejte si na tituly, hledejte přitakávající - vždy vykající majitele. Já si ráda dám s těmi svými panáka a tatarák, posedíme u kafe a budeme přátelé...

Také jsem ráda, že moje blízká kamarádka, úžasná osoba, má vlastní mozek a umí dělat tvrdá rozhodnutí, za kterými si pyšně stojí.

Jsem hrdá, že znám člověka, co po 6,5 letech sledování chovu (sám nechová) upozornil na to, že ČSV je opravdu pes a že kniha o ČSV není Bible určená k uctívání a k citacím až do konce životnosti plemene.

Naše plemeno se díky dlouholetým chovatelům rozvíjí. Sami by měli být rádi, že jejich vrhy mají super povahy, krásně cvičí a většina se nebojí a funguje v běžném životě. A pokud náhodou pes není ok, že to je většinou vina majitelů a ne genetiky...