Články‎ > ‎

časté dotazy ohledně československého vlčáka

Skoro každý den se setkávám s lidmi, u kterých naši psi vzbuzují úžas a otázky. 
Proto bych ráda vytvořila článek, kde na nejčastější otázky najdete odpověď.
 Pokusíme se jich dát dohromady co nejvíce a doufám, že to doplní ostatní naše informační články a pomůže to lidem zjistit více informací o československém vlčákovi.

Je to vlk, husky, liška atd?
Ne československý vlčák je naše a slovenské národní plemeno 
Historie:  V roce 1955 se v tehdejší ČSSR uskutečnil biologický pokus, křížení německého ovčáka a karpatského vlka. Pokus potvrdil, že je možné odchovat potomky jak ze spojení psa a vlčice, tak i ze spojení vlka a feny. Převážná většina kňženců měla genetické předpoklady pro další šlechtění. V roce 1965, po ukončení pokusů, byl zpracován projekt k vyšlechtění nového plemene psů, kteří by spojovali použitelné vlastnosti vlka s vhodnými vlastnostmi psa. V roce 1982 byl československý vlčák uznán jako národní plemeno tehdejším Federálním výborem chovatelských svazů ČSSR.
V tuto chvíli dle nových genetických testů čsv nemá s vlkem už nic společného, stejně jako s německých ovčákem. Je to geneticky opravdu své vlastní plemeno

Je agresivní?
Agrese k lidem:  Ne rozhodně to není plemeno od přírody agresivní. Vlk také není agresivní.Pokud se bojí, mají tendence spíše utéct. Ale pokud se čsv zlomí, tak se může vyskytnout strachová agrese i vůči člověku. Vše je o výchově.
Agrese ke psům:   Jak feny tak psi u tohoto plemene bývají dominantní vůči svému pohlaví. Více zde Štěně československého vlčáka a život s ním

Může si ho pořídit začátečník?
Dle mého skromného názoru ano. Sama jsem začátečník, Alča je začátečník i Hal neměla jiného psa. Upřímně Vás žádné jiné plemeno na život s čsv nepřipraví. Oni prostě umí být zvláštní.
Ale člověk musí být zodpovědný, důsledný , mít hlavně cit a pochopení pro vylomeniny, co může vlčák vymyslet a věřte že umí člověku vytvořit spousty perných chvil a často má člověk chuť je "vrátit" Takže pokud lpíte na hmotných statcích, určitě to není plemeno pro Vás.

Hodí se k dětem?
Dobře socializovaný a vychovaný vlčák se 100% k dětem hodí, ale určitě to není bez práce a rozhodně to není plyšový pes. Ale Zvíře s vlastní hlavou a úsudkem. Musí se na něj v přítomnosti dětí dohlížet a určitě je nenechat s dětmi samotné.

Potřebuje zahradu, hlídá nebo může žít i v bytě?
Zahradu Váš pes sice uvítá, ale protože toto plemeno je hodně závislé na smečce, často jsou šťastnější v bytě. Ale pozor určitě to není bez problémů. Mají problémy se samotou a s tím je spojené časté ničení znovu info zde Štěně československého vlčáka a život s ním
Já sama za sebe mohu říct, že radši dám svůj odchov do bytu, než do kotce na zahradu, nejsem zastáncem mít psa jen venku na zahradě, protože člověk pak často upadá do stavu, kdy si řekne, pes je tam šťastný, nepotřebuje tolik kontaktu nebo věnování se.
 Omyl, československý vlčák bude vždy šťastnější s Vámi, můžete ho brát všude sebou a jeho nejoblíbenější místo může být  jak váš gauč,tak deka vedle vaší postele.

Můžu se sním věnovat výcviku?

Kolik potřebuje pohybu?

Loví?

Kolik stojí štěně s PP?
Cena se pohybuje od 10 000kč do 20 000kč dle ceny krytí a nákladů za vrh - očkování, odčervení, čipování, europas, zdravotní prohlídky, kontrola vrhu, rodokmen , krmení štěňat i matky. Také např mi dáváme výbavu - vodítka, obojky, slohy s informacemi, testujeme na dm a dw, ono se to nezdá, ale určitě to není zadarmo, pokud chcete vrh kvalitně odchovat, něco to stojí a není to málo,